تصمیمات جدید دولت برای هدایت ارز

تصمیمات جدید دولت برای هدایت ارز

بعد از  افزایش شتاب‌دهنده نرخ دلار در هفته‌ی گذشته، دولت در انتهای هفته  سیاست یکسان سازی نرخ ارز را برگزید، طی جلسات متعدد که با حضور مدیران ارشد اقتصادی و بانکی کشور انجام شد، ضوابط  جدیدی برای بخش واردات و هدایت درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه تجاری کشور بررسی شد.

درآمدهای ارزی صادرکنندگان در بخش واردات کشور مصرف شود

در جلسه ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت در دفتر دکتر سیف، مراحل اجرایی هدایت درآمدهای ارزى صادرکنندگان غیرنفتی به چرخه تجاری کشور، بررسی شد.

آنچه در این جلسه مقرر شد، این است که کلیه صادرکنندگان غیر نفتی ملزم هستندارز خود را از طریق سامانه نیما –نظام یکپارچه مدیریت ارزی- به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند تا این ارز به مصرف در بخش واردات کشور برسد.

ثبت سفارش  واردات کالا در مناطق آزاد

همچنین در بخش واردات کالا در مناطق آزاد  براساس تصویب نامه هیات وزیران، تمام واردات کالا و خدمت در این مناطق با ثبت سفارش انجام شود.

بانک ها ارز مورد نیاز واردات را تامین می کنند

معاون ارزى بانک مرکزی در جلسه با مدیران بین الملل و ارزی بانک ها و موسسات اعتباری کشور بیان داشت تصویب نامه هیات وزیران، تمام واردات کالا و خدمت به کشور را منوط به ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و افزود: بر این اساس واردات کالا و خدمت حتی در مناطق آزاد تجاری نیازمند ثبت سفارش است.
سید احمد عراقچی درخصوص تغییر عمده مقررات واردات کالا و خدمت به کشور نسبت به گذشته اعلام کرد: براساس تصویب نامه هیات وزیران، تامین ارز مورد نیاز واردات به کشور باید از طریق سیستم بانکی صورت گیرد و واردکنندگان برای تامین نیازهای خود باید به بانک ها مراجعه کنند.
او  درخصوص نحوه تامین ارز واردات به سرزمین اصلیبیان داشت: ثبت سفارش واردات در سرزمین اصلی از گذشته الزامی بوده و این روند ادامه پیدا می کند. نحوه تامین ارز آن از طریق بانکی و خرید از بانک مرکزی، بدون انتقال ارز مطابق ماده ۳۸ آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات و یا منابع خود مشتری نزد بانک خواهد بود.
معاون ارزى بانک مرکزی گفت: در صورتی که بانک ها امکان انتقال وجه نداشته باشند می توانند از خدمات صرافی خود یا صرافی های مجاز استفاده کنند.

منبع: خبرگذاری تسنیم